Nie jest niespodzianką, że gry mobilne stają się coraz bardziej popularne. Czasy, kiedy gry na telefony kojarzyły się głównie z shovelware’ami pokroju Candy Crush i innymi gierkami logicznymi dawno minęły. Oczywiście, oznacza to tez, że ambitniejsze gry mobilne wymagają lepszego sterowania. Jak najbardziej możliwe jest dalsze korzystanie z ekranu dotykowego naszego telefonu, jeśli sama gra nie wymaga od nas zbyt precyzyjnego sterowania, lecz wszelakie strzelanki czy wyścigówki to coś, co wymaga już normalnego kontrolera. Firma Xiaomi postanowiła ułatwić nieco życie graczom mobilnym, prezentując stosunkowo niedrogi, przyjemnie wyglądający kontroler bezprzewodowy, powstały głównie z myślą o grach na telefony. Czy jest on jednak na tyle dobry, by być wart zakupu? Zapraszamy do naszej recenzji.

The best of two worlds

 

Kontroler Xiaomi jest połączeniem tego, co gracze konsolowi znają już z PlayStation i Xboxa – kształt urządzenia i rozmieszczenie klawiszy (a także oznaczenie ich literami) przywodzi na myśl produkt Micosoftu, lecz spusty to już czyste PlayStation. Nie jest to oczywiście wada, ponieważ konsola Sony zdecydowanie przewyższa Microsoftową pod tym względem. Sam design jest przyjemny dla oka, do tego urządzenie jest dość lekkie, ważąc zaledwie 220 gramów. Pomimo swojej lekkości, jest ono bardzo wytrwałe i nie musimy się martwić, że zmiażdżymy je w rękach, jak to było z niektórymi sprzętami do Pegasusa. Sama firma gwarantuje, że urządzenie będzie nam służyć minimum pięć lat regularnego użytku. Podobnie jak w przypadku DualShocka do PS4, gałki analogowe mają na sobie wgłębienia ułatwiające trzymanie na nich palców. Dolna partia gałek jest pokryta lśniącym wykończeniem, co sprawia, że poruszają się one jeszcze płynniej. D-Pad i spusty również są przyzwoicie wykonane i nie wywołują uczucia dyskomfortu po dłużej sesji. Kontroler jest też wyposażony w funkcje wibracji, do tego obudowa jest wykonana z antypoślizgowego tworzywa, które nie zbiera tez na sobie odcisków palców.

Xiaomi_Game_Pad4_thumb1200_4-3

Oprócz generalnych klawiszy, spustów i gałek, kontroler posiada też klawisze Back i Menu oraz przycisk Mi (coś na styl przycisku PS w DualShock), który służy nam do sparowania kontrolera z urządzeniem działającym w systemie Android.  Wejścia na górze i z tyłu obudowy służą z kolei do zamontowania w nich uchwytów, na których możemy umieścić telefon, przybliżając kontroler do przenośnej konsoli.

Na czym pogramy?

 

Pomimo tego, że kontroler powstał głównie z myślą o grach na telefony, jest on w pełni kompatybilny z komputerami i laptopami z systemem Windows oraz Macami. Do tego dochodzą wszystkie urządzenia z Androidem, wliczając w to tablety oraz Android TV. Urządzenie ma za to problemy z połączeniem się z iOS. Szkoda też trochę, że zamiast znacznie wydajniejszego Bluetootha 4.0 lub 4.1, Xiaomi w dalszym ciągu zdecydowało się na Bluetooth 3.0. Warto też pamiętać o tym, że chociaż kontroler jest kompatybilny z każdym urządzeniem Androida, tak w kwestii gier już nie zawsze tak jest. Większość gier dostępnych na Google Play nie stanowi jednak problemu, jeśli o korzystanie z kontrolera Xiaomi chodzi.

Original-Xiaomi-Bluetooth-Gamepad-dual-motor-vibration-Wireless-joystick-game-Controller-for-google-standard-interface-device.jpg_640x640

Zasilanie, czyli główny mankament

 

Niezłe wrażenie urządzenia psuje nieco fakt, że nie posiada ono wejścia Micro-USB, przez które moglibyśmy je podładować. Zamiast tego, jesteśmy zmuszeni do zakupu dwóch baterii AA ilekroć zasilanie zaczyna się wyczerpywać. Co prawda, dwie baterie są już zawarte w zestawie, z kolei Xiaomi zapewnia, że baterie są w stanie wytrzymać nawet rok, lecz w dalszym ciągu jest to nieco irytujące rozwiązanie, zwłaszcza jeżeli gramy dość często. Oczywiście, zawsze zostaje kwestia kupienia baterii które można podładować ładowarką do nich, lecz zapaleni gracze pewnie i tak nie będą się rozglądać za kontrolerami z tej niższej półki cenowej. Dla tych, którzy pogrywają tylko od czasu do czasu dla relaksu, nie powinno być zatem problemu. Sparowanie urządzenia po włożeniu baterii jest bardzo proste – kiedy widzimy białą mrugającą diodę, pad będzie wykrywany przez Bluetooth naszego urządzenia, pozostaje wtedy wybranie go i odpalenie gry.

Werdykt

 

Bezprzewodowy kontroler od Xiaomi to solidna pozycja. Za cenę około 70-90 złotych możemy nabyć dobrego pada dla gier komórkowych i mniej wymagających pozycji na pececie. Kwestia baterii AA jest niewątpliwą wadą, do tego nie każda gra na Androida jest z nim kompatybilna, lecz z większością nie będzie problemu. Kontroler jest solidnie wykonany i trwały, zaś korzystanie z niego jest rzeczą przyjemną. Dobry zakup dla mniej wymagających.

Ocena: 7/10

Podziel się z innymi

O autorze