Miało to miejsce kilka kwartałów temu. Od tego czasu Xiaomi znacznie ulepszyło moduły swoich aparatów. Wiele urządzeń, których sprzedaż została uruchomiona w tym roku, uzyskało doskonałe oceny od DxOmark. Najnowszym smartfonem, który stoi w kolejce po zdobycie tego rodzaju oceny jest Xiaomi Mi Mix 3. Został on wyposażony w 12 megapikselowy +12-megapikselowy aparat główny na tylnej stronie i 24-megapikselowe + 2-megapikselowe czujniki z przodu. Teraz Xiaomi opublikował nowy algorytm DeepExposure AI, który pomaga przywrócić szczegóły na słabo naświetlonych zdjęciach.

3

Większość aparatów fotograficznych ma problem z niedostateczną ekspozycją zdjęć, jeśli światło jest jaśniejsze lub zbyt ciemne. Jedynie garstka producentów może poszczycić się sukcesami na polu eliminacji niedoskonałości na słabo naświetlonych zdjęciach. Dzisiaj Xiaomi wprowadził algorytm DeepExposure AI, który pomoże zrównoważyć wykonywane zdjęcia tak, by dokładnie odzwierciedlały fotografowane szczegóły.

Chiński gigant technologiczny użył sztucznej inteligencji, aby rozwiązać problem nadmiernie naświetlonych lub niedoświetlonych zdjęć. Głębokie naświetlenie fotografii wykonywanych urządzeniami od Xiaomi równoważą ekspozycję, dzieląc zdjęcie na subfragmenty. Następnie wartość ekspozycji każdego fragmentu jest regulowana osobno. Na koniec różne części są łączone w celu utworzenia ostatecznego obrazu. Cały proces został przedstawiony na poniższym obrazku.

„Dokładna ekspozycja jest kluczem do robienia wysokiej jakości zdjęć w fotografii obliczeniowej, szczególnie w przypadku telefonów komórkowych, które posiadają ograniczenia ze względu na rozmiary modułów aparatów” – napisali naukowcy. „Zainspirowani maskami luminescencyjnymi zwykle stosowanymi przez profesjonalnych fotografów, w niniejszym opracowaniu przedstawiamy nowy algorytm do nauki ekspozycji z głębokim wzmacnianiem obrazu”.

Nowy algorytm dzieli cały proces na segmentację obrazu i etap „generowania działania”. Po przeprowadzeniu segmentacji zaczyna się druga część, która polega na wprowadzeniu pod-obrazów o niskiej rozdzielczości, by następnie bezpośrednio połączyć je w obraz. Wszystkie zdjęcia są przetwarzane przy użyciu lokalnych i globalnych ekspozycji.

1

Nowy algorytm został stworzony w środowisku TensorFlow Google na GPU Nvidia P40 Tesla. Zespół Xiaomi wykorzystał obrazy z zestawu danych MIT-Adobe FiveK.

Warto zaznaczyć, że nowy algorytm DeepEposure AI firmy Xiaomi wyprzedził wszystkie inne algorytmy obecne na rynku.

Mamy nadzieję, że ten nowy algorytm pomoże urządzeniom Xiaomi przewyższyć pod względem wydajności aparatów sprzęty innych producentów.

Podziel się z innymi

O autorze