Redmi Note 3 to najnowszy, wyposażony w duży ekran, stosunkowo tani smartfon wyprodukowany przez chińskiego producenta telefonów Xiaomi. Firma często określana jest mianem „azjatyckiego Apple’a”, a dzięki swojej dominującej pozycji szybko stała się ważną częścią elektronicznego świata.

W przypadku serii Redmi Note firma koncentruje na średnim segmencie rynku. Jednakże, oferuje doskonale wyposażone zestawy wraz z dodatkowymi funkcjami, takimi jak: metalowa obudowa, skaner linii papilarnych, 5,5-calowy ekran IPS i zaskakująco szybki procesor MediaTek Helio X10.

Wygląd zewnętrzny

Redmi Note 2 z pewnością nie odbiegał od innych urządzeń, jeżeli chodzi o jakość wykonania, jednak wciąż posiadało się wrażenie, że jest to plastikowa komórka, która wygląda nieco tanio, szczególnie gdy porównywano ją do innych telefonów Xiaomi takich jak np. elegancki MI4. Redmi Note 3 nie pozostawia niczego przypadkowi i jest wyposażony w solidną metalową obudowę, która nadaje całemu urządzeniu przyjemny dotyk luksusu.

Smartfon nie jest w całości wykonany z metalu – górne i dolne krawędzie są wykonane z tworzywa sztucznego, które mieszają się płynnie z resztą konstrukcji Obudowana w całości wykonana jest solidne i estetycznie.

tyl-redmi-noteZaokrąglone krawędzie i ergonomiczny kształt sprawiają, że Redmi Note 3 wygodnie leży w dłoni. Kontrolki zasilania i głośności usytuowane są po prawej stronie układając się tuż pod kciukiem. Jednak prawdziwą gwiazdą jest tu skaner linii papilarnych, który znajduje się na tylnej ściance urządzenia, tuż pod aparatem o wartości 13 megapikseli (to samo miejsce wybrano dla skanera LG w telefonach: Nexus 5X i  LG G5). To doskonałe rozwiązanie, ponieważ w momencie wyciągania telefonu palec naturalnie spocznie nad skanerem, pozwalając obudzić telefon i odblokować go jednym ruchem.

Wzdłuż górnej krawędzi Redmi Note 3 znajdziesz 3.5mm gniazdo słuchawkowe oraz „pilot uniwersalny”, coś, co jest dość powszechne w telefonach tworzonych na chińskim rynku elektronicznym. Mogłoby się to wydawać zbędnym dodatkiem, jednak możliwość zmiany kanału telewizyjnego bądź regulowanie głośności radia za pomocą smartfona okazuje się sporym ułatwieniem i ciekawostką.

Przy dolnej krawędzi telefonu znajduje się wbudowany mikrofon oraz port mikro USB do ładowania i transmisji danych (stworzony w klasycznym standardzie używanym również przez firmę Samsung w Galaxy S7).

Ekran i odczucia wizualne

Redmi Note 3 – jak sama nazwa wskazuje – to smartfon stylizowany na tablet z dużym 5,5-calowym ekranem IPS o rozdzielczości 1920 x 1080 – czyli posiadającym parametry dużo wyższe niż inne telefony z tej samej półki cenowej. Zagęszczenie pikseli (403ppi) jest przyzwoite, choć przy bardzo bliskim przyjrzeniu się możemy czasem zauważyć pojedyncze pikselki.

ekran-redmi-note-3Replikacja i kontrast kolorów moim zdaniem mogła być nieco lepsza – chyba, że ekran ustawiony jest na stosunkowo wysoki poziom jasności. Ekran nie jest powleczony tzw. Gorilla Glass, jednak producenci z firmy Xiaomi chcąc dowieść, że ich szkło jest równie wytrzymałe przeprowadzili test i pozwolili, aby po ich telefonie przejechał samochód. Jak wyszło? Poszukajcie w internecie.

Funkcjonowanie, głośniki i jakość połączenia

REDMI NOTE 3  dostępny jest w dwóch wersjach – w wersji MediaTek Helio X10 i nowszym Qualcomm Snapdragon 650. Można również wybrać preferowaną wielkość pamięci masowej: 16GB z 2 GB pamięci RAM lub przestronniejszy 32GB z 3GB pamięci RAM.

MIUI posiada zaskakująco szybki interfejs użytkownika, który radzi sobie znakomicie pod dużym obciążeniem. Nawet wiele otwartych aplikacji jednocześnie nie spowalnia jego działania. Podobnie jak wiele innych urządzeń Xiaomi, REDMI NOTE 3 może działać w  różnych trybach, które mają na celu oszczędzanie baterii.

design-redmi-noteGłośnik REDMI NOTE 3  znajduje się z tyłu telefonu i działa bez zarzutu nawet w zatłoczonym, gwarnym miejscu. Poza tym obudowany jest dodatkową, plastikową częścią, która sprawia, że podczas dzwonienia dźwięk słyszalny jest doskonale nawet, gdy głośnik jest zakryty bądź leży dołem na płaskiej powierzchni.

Jakość rozmów jest dobra, a słyszalny dźwięk – czysty. Mikrofon wyłapujący szum znajduje się przy dolnej lewej krawędzi i pozwala na maksymalne wyciszenie tła, jednocześnie niwelując możliwość zostania przypadkowo zakrytym dłonią podczas rozmowy.

REDMI NOTE 3  obsługuje sieci 4G. Jednak w przypadku, gdy operatorem jest O2 wtedy będziesz ograniczony do sieci 3G.  Jak w wielu chińskich telefonach, urządzenie oferuje miejsce na dwie karty mikro SIM.

Oprogramowanie

Telefony Xiaomi korzystają z MIUI opartego na systemie operacyjnym Google Android. Użytko w nim jednak niestandardowych skórek, a także zlikwidowano App Drawera (szuflady aplikacji) przenosząc je bezpośrednio na pulpit –  jest to największa różnica. MIUI posiada również wiele podobieństw wizualnych do systemu IOS firmy Apple.

Xiaomi włożyła dużo więcej wysiłku niż większość producentów sprzętu, zapewniając, że MIUI oferuje coś więcej. Na przykład, można włączyć funkcję, która każdego dnia ustawia inną tapetę blokady ekranu. Możliwe jest również, aby pobrać i zainstalować różne motywy ozdobne, tak aby system menu w telefonie wyglądał całkowicie inaczej – inne telefony z Androidem również posiadają tą cechę, jednak w stopniu dużo mniej rozbudowanym (w REDMI NOTE 3 można wybrać również motyw animowany).

aparat-redmi-noteCiekawostką jest również to, że REDMI NOTE 3  nie posiada w standardzie aplikacji Google, dzięki czemu nie wymaga od nas utworzenia bądź wprowadzenia danych swojego konta. Oczywiście nie ma żadnych przeciwwskazań, aby zainstalować Google, jednak firma Xiaomo oferuje w swoim sklepie z aplikacjami wiele ciekawych alternatyw. Dodatkowo możemy ściągnąć narzędzia do tworzenia kopii zapasowych, a nawet chmury alokacji pamięci (podobnie jak w IOS).

8.0 Polecamy
  • wydajność 7
  • aparat 8
  • system 9
  • Ocena użytkowników (Liczba głosów: 2) 6.8
Podziel się z innymi

O autorze