Wczorajszego poranka odbyła się konferencja developerów AioT w Pekinie, podczas której Xiaomi, wraz ze swoimi podległymi deweloperami i przedsiębiorstwami, wyraziło entuzjazm, związany z wkraczanie w erę „Internet of Everything”. Dyrektor chińskich sklepów IKEA ze Szwecji oraz przewodniczący IKEA Smart Home Business również pojawili się na konferencji i, wraz z Fan Dian (generalnym zarządcą platformy IoT Xiaomi), ogłosili, że Xiaomi i IKEA porozumiały się w sprawie globalnej współpracy.

Nadejście nowej ery?

Xiaomi ogłosiło, że wszystkie systemy oświetleniowe smart od IKEI będą podłączone do ich platformy IoT. Jest to zarazem pierwsza współpraca szwedzkiej marki z chińskimi przedsiębiorcami, zajmującymi się technologią. Obie firmy wierzą jednak, że ich połączone siły wystarczą do tego, aby zaciekawić ludzi na całym świecie możliwościami, jakie dają inteligentne domy. Szacuje się, że już w grudniu pojawią się pierwsze takie domy od IKEI, które działać będą dzięki Xiao AI lub Mijia APP.

1543378929524909

Jak twierdzi Lei Jun, założyciel i przewodniczący Xiaomi, sztuczna inteligencja i IoT to obecnie główne technologie, na których jego firma będzie się skupiać. Jego zdaniem, za 3-5 lat każde urządzenie będzie już wykorzystywać AIoT. Jeśli weźmiemy pod uwagę jego wypowiedź z sierpniowej konferencji na temat sztucznej inteligencji, że na tej technologii skupiają się obecnie wszystkie topowe marki na świecie, nietrudno się dziwić, że AI jest dla chińskiego giganta celem głównym.

A doświadczenia i renomy też nie można tu Xiaomi odmówić – ich IoT ruszyło w 2014 roku, lądując w 2000 urządzeń. Obecnie, ich liczba wzrosła do ponad 132 milionów, z 34 milionami aktywnych użytkowników. Zobaczymy więc, jak wiele zmieni współpraca ze Szwedami.

Podziel się z innymi

O autorze