Entuzjaści Xiaomi i Androida, którzy dotychczas mieli problem z pogodzeniem jednego z drugim, wreszcie się doczekali – Xiaomi obiecuje wypuszczenie Kernel Code’ów Androida na swoich urządzeniach w ciągu 3 miesięcy. Informacja ta jest o tyle miłym zaskoczeniem, że dotychczas Xiaomi Xiaomi ignorowało zasady GPL. A na czym polegają te zasady? Ano na tym, że producenci mają prawo do modyfikacji kodów programu, aby móc dostosować go do produkowanych przez siebie urządzeń. Rzecz w tym, że producent jest następnie zobowiązany do udostępnienie pełnego kodu na prośbę partii trzecich. O ile Xiaomi udostępniło kod do części swoich urządzeń, do tej pory wciąż mamy sporo urządzeń tej firmy, których kody nigdy nie zostały udostępnione. Jest to o tyle problem, że kody, które zostały udostępnione, pozwalają nie tylko na produkcję AOSP ROMów przez partie trzecie, ale także wydłużają żywotność samego urządzenia.

A co na to Xiaomi?

 

Po wielu miesiącach otrzymywania wiadomości od fanów na temat Kernel Code’ów, chińska firma nareszcie uległa, zaś my otrzymaliśmy następujące oświadczenie: „Jako firma sieciowa, Xiaomi szanuje zasady generalnej licencji publicznej GNU i jest zobowiązana do efektywnej współpracy. Wykorzystujemy w tym momencie wszystkie możliwe środki aby przyspieszyć nasze wydanie Kernela. Chcemy być pewni, że każda premiera kodu będzie stabilna i bezpieczna. Póki co, zdołaliśmy opublikować Kernel Source dla wielu naszych urządzeń. Idąc dalej, chcemy wypuszczać kody Kernel Source w ciągu trzech miesięcy od wydania urządzenia.”

Screenshot_12

Pamiętajmy jednak, że nie jest to oświadczenie mające jakąkolwiek moc prawną, wiec jeśli Xiaomi nie uda się spełnić tej obietnicy, firma nie poniesie żadnych konsekwencji na drodze sądowej. Nie będzie się jednak dało uniknąć utraty zaufania części fanów, to jest jednak pewne. Jeżeli jednak firma zacznie wypuszczać kody według planów, znacznie polepszy to jej wizerunek. Nadzieję daje fakt, że kernelowe kody do Redmi Note 5 Pro zostały wydane w kilka miesięcy po ukazaniu się smartfonu, zaś Redmi 5 Plus, wydany w grudniu, doczekał się swoich kodów już w piątek. Oczywiście, nie zmienia to faktu, że urządzenia pokroju Redmi Note 5A/Y1 oraz jego wersji Lite w dalszym ciągu czekają na wydanie kodów. Miejmy zatem nadzieję, że wkrótce Xiaomi zacznie wyciągać swoje telefony z „czarnej strefy” i otworzy się na wymogi entuzjastów Androida.

Podziel się z innymi

O autorze