Podczas wczorajszej Piątej Światowej Konferencji Internetowej, Lei Jun, założyciel i dyrektor generalny Xiaomi, otrzymał swoje pięć minut chwały. Xiao AI, sztuczna inteligencja chińskiego giganta, została bowiem wybrana na wiodącą platformę, przeznaczoną do użytku w inteligentnych domach. Jak wypowiedział się sam Lei Jun, „Dzisiejsza sztuczna inteligencja, wraz z technologią IoT (Internet of Things) jest wykorzystywana niemal wszędzie, od małych żarówek po telewizory, budziki i inne gadżety, wykorzystujące technologię SI”.

Sztuczna inteligencja kluczem do futuryzmu

Według raportów, Xiao AI jest otwartą platformą, która zapewnia swoim użytkownikom szeroką gamę scenariuszy, programów i usług. Jak podają raporty dotyczące finansów firmy, Xiaomi zainwestowało i utworzyło ponad 220 powiązanych firm, z których setka skupia się na opracowywaniu inteligentnych systemów i urządzeń. Do tej pory, Xiao AI pracuje już z 115 milionami urządzeń IoT, stając się jednocześnie największą tego typu platformą na świecie. Lei Jun uważa, że w ciągu ostatnich dwóch lat, Xiaomi dokonało mnóstwa inwestycji w technologię SI. Obecnie, jego firma zatrudnia ponad 1000 pracowników, specjalizujących się w usługach opartych na chmurze, przetwarzaniu danych itp.

Xiaomi-Xiaoai

Dyrektor Xiaomi utrzymuje również, że fundamenty całego projektu powstały już pięć lat temu. Przyczyniło się to do tego, że obecnie Xiao AI spotkać można w wielu domostwach, w których sztuczna inteligencja pomaga zwykłym ludziom. Nie da się bowiem ukryć, że technologia ta stała się obecnie jedną z podstaw działania Xiaomi – dowodem tego jest obecność SI w smartfonach tego producenta. Innowacje pokroju rozpoznawania scen lub rozmazywania obrazu są możliwe tylko i wyłącznie dzięki asyście ze strony sztucznej inteligencji. Według Lei Juna, Xiao AI zacieśni współpracę między firmą, a jej klientami, prowadząc jednocześnie do dalszych udoskonaleń rynku.

Podziel się z innymi

O autorze