MIUI („Me You I”) jest zamkniętym oprogramowaniem dedykowanym do różnego rodzaju urządzeń mobilnych takich jak np. smartfony i tablety. Opracowała je chińska firma Xiaomi Tech, a całość bazuje na popularnym systemie operacyjnym Android. MIUI charakteryzuje się zmodyfikowanym względem Androida interfejsem i bardziej przypomina  iOSa od Apple’a.

Istotną cechą tego oprogramowania są częste aktualizacje oraz wsparcie twórców. Aktualizacje udostępniane są co tydzień (w każdy piątek), dzięki czemu MIUI wyróżnia się stabilnością, szybkością działania oraz łatwą – intuicyjną obsługą. Docenić trzeba także jednorodność systemu, której Android doczekał się dopiero w swoich późniejszych wersjach. Wszystkie aplikacje Xiaomi korzystają z jednego schematu graficznego. MIUI jest dostępne w wersji Global oraz China. China jest częściej aktualizowana, ale oferuje jedynie język angielski oraz chiński. Nie znajdziemy w niej także z przyczyn prawnych aplikacji Google. W wersji Global możemy korzystać z większej liczby języków (w tym polski) oraz zainstalowanych aplikacji Google (min. Google Play).

Charakterystyka MIUI

W MIUI nie znajdziemy popularnego w androidzie „app drawera”, zapewniającego po wysunięciu dostęp do zainstalowanych aplikacji w naszym systemie. W MIUI wybieramy aplikacje bezpośrednio z pulpitów, a możliwości tworzenia własnych konfiguracji dają szerokie pole manewru – można np. tworzyć własne foldery.

MIUI jest także wolne od wszystkich zbędnych aplikacji. Zainstalowane są jedynie najpotrzebniejsze, konieczne do działania programy, a resztę możemy ściągnąć sami. Trzeba jednak zaznaczyć, że MIUI nie jest wcale ubogie w oprogramowanie. Na start dostajemy min. aplikacje do zarządzania plikami, tworzenia kopii systemu, kontroli pakietów sieciowych, połączenia FTP,  firewall czy nawet kompas. Wszystko wyróżnia się przejrzystą i prostą obsługą.

Aplikację do przesyłania wiadomości wyposażono w funkcję automatycznego wysyłania SMS o określonej godzinie, pokazywanie powiadomień, a ekran blokady zapewnia wiele różnych motywów i możliwości konfiguracji. Znacznie ulepszono też aplikację służącą do słuchania muzyki, która pozwala na pobieranie tekstów utworów, okładek płyt oraz na szybkie segregowanie plików.

Korzystając z MIUI nie da się przegapić ogromu opcji dotyczących zmiany domyślnego wyglądu. Przy pomocy specjalnej aplikacji Motywy, mamy możliwość modyfikacji dosłownie wszystkiego: tapety pulpitu, ekranu blokady, czcionek, animacji uruchamiania systemu.

Historia wersji

Wersja wersja Androida Wersja Beta Data wydania Ostatnia stabilna wersja Największe zmiany
MIUI V1 do 2.2.x 0.8.16 16 sierpnia 2010 Pierwsze wydanie
MIUI V2 do 2.2.x N / A N / A Zmieniony interfejs użytkownika
MIUI V3 2.3.x 2.4.20 20 kwietnia 2012 Zmieniony interfejs użytkownika
MIUI V4 4.0.x – 4.1.x 03/02/22 22 lutego 2013 Dodano antywirusa
MIUI V5 4.1.x – 4.4.4 4.12.5 05 grudzień 2014 Wszystkie usługi Google zostały usunięte z chińskiej wersji
MIUI 6 4.4.2 – 5.0.2 5.8.6 06 sierpnia 2015 6.7.2.0.LXIMICH Zmieniony interfejs użytkownika
MIUI 7 4.4.4 – 6.x 05.06.26 26 maja 2016 7.5.xx Yours by Design
MIUI 8 4.4.4 – 6.0.1 10.06.27 27 października 2016 8.xx0 Uproszczenie Your Life
Podziel się z innymi

O autorze