Xiaomi nie zamierza rezygnować z planów stworzenia urządzeń na każdą okazję. W tym przypadku mamy więc do czynienia z kamerą, dzięki której możemy zadbać o bezpieczeństwo naszego domu lub dzieci, które zostawiamy same. Aqara Smart IP Camera, bo to o niej mowa, pozwala na połączenie się z nią za pośrednictwem dedykowanej aplikacji na smartfony, nawet, jeśli jesteśmy daleko od domu. Jak się to sprawdza w praktyce? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Zawartość zestawu i specyfikacje

 

Po otwarciu pudełka, naszym oczom ukazuje się prosty zestaw, w skład którego wchodzi jedynie potrzebne minimum – kamera, kabel zasilający o płaskiej wtyczce, kabel microUSB, metalowa podstawka wyposażona w statyw oraz igiełka do resetowania kamery w przypadku awarii. Warto zaznaczyć już na start, że podstawka nie pozwala jedynie na postawienie kamery – dzięki bardzo mocnemu magnesowi u jej podłoża, kamerkę możemy zamontować także na ścianie. Wokół obwodu podstawki znajdziemy też obustronną taśmę, która pozwala na bezproblemowe przyczepienie kamery do powierzchni, do której nie przytwierdzi się magnes. W obu przypadkach, odczepienie urządzenia nie sprawia żadnych problemów. Na obudowie znajdziemy wejście microUSB pozwalające na ładowanie kamery przez powerbanka, przycisk do resetowania urządzenia oraz czytnik kart microSD umieszczony na spodzie. Z tyłu zaś znajdziemy wbudowany głośnik.

Dane techniczne:

  • Interfejs bezprzewodowy: ZigBee, IEEE 802.11 b/g/n 2.4 GHz
  • Kąt widzenia: 180 stopni
  • Rozdzielczość: 1080p o prędkości 12 klatek na sekundę
  • Dozwolona temperatura otoczenia: -10 do 40 stopni Celsjusza
  • Zasilanie: microUSB 5W 1A
  • Wymiary: 9,9 x 7 x 7,7 cm

aqara_cam_03

Aplikacja MiHome

 

Tutaj nie ma większych udziwnień – po uruchomieniu kamery, włączamy aplikację w celu wykrycia urządzenia, po czym możemy dokonać synchronizacji ustawień oraz pobrać najnowszą wersję oprogramowania. Same opcje są dość standardowe – jakość obrazu, sleep mode, zrzutki ekranu, nagrywanie dźwięku i obrazu. Dość nietypowe jest za to ustawienie aktywacji alarmu. Możemy też zmienić ustawienia naszego profilu, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Istnieją tez opcje przełączenia kamery na nagrywanie tylko po wykryciu ruchu, wyświetlenia godziny na nagraniu i tym podobne. Możemy też wykorzystać funkcję osi czasu w celu przejrzenia nagrań z konkretnych dni i godzin. Warto jednak zaznaczyć, że w celu synchronizacji z innymi urządzeniami za pomocą ZigBee, musimy wyszukać je ręcznie w menu.

Działanie

 

Kamera nie posiada ustawień wykrywania ruchu, w przeciwieństwie do innych urządzeń tego typu. Kamera posiada też tryb noktowizyjny, aczkolwiek ustępuje on niektórym modelom dostępnym na rynku. Przyzwoicie wypada za to interfejs kart SD – możemy w nim podejrzeć nie tylko ilość zajętego i wolnego miejsca, ale także to, ile minut nagrania, w przybliżeniu, możemy jeszcze zarejestrować. Podczas nagrywania, kamera rejestruje nagranie o długości jednej minuty, w rozdzielczości 1920 x 1080 w trybie mono, w prędkości 12 fps. Rozmiar każdego takiego pliku wynosi od 4,5 do 6 MB. Jakość pozostawia jednak trochę do życzenia, bo wypada zwyczajnie średnio, wymagając od nas drobnych poprawek ręcznych w domyślnych ustawieniach, ze względu na efekt rybiego oka. Zadowala za to zużycie prądu, wynoszące 0,25 A, zaś po podłączeniu do powerbanku, kamerka jest w stanie działać przez dość długi czas.

Werdykt

 

Kamerka od Xiaomi to stosunkowo niedrogi (około 150 złotych) produkt, który spełnia minimalne wymogi, jakich oczekuje się od tego typu urządzeń. Jakość obrazu wypada na niej średnio, lecz dobra funkcjonalność czynią z niej niezły zakup dla tych, którzy poszukują kamery niedrogiej, która nie musi koniecznie oferować najlepszych możliwości na rynku.

Ocena: 7/10

Podziel się z innymi

O autorze